Hacker Türleri Nelerdir?


Hacker Türleri Nelerdir?

Siber korsanlar, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte adlarından oldukça sık söz ettiriyorlar. Tek bir kişi ya da gruplar halinde internet kullanıcılarının kişisel verilerini ele geçirmekten finansal birikimlerini gasp etmeye kadar farklı kategorilerde sayısız zarar verici çaba içerisindeler. Peki kaç tür hacker vardır;

1) Beyaz Şapkalı Hacker (siber güvenlik uzmanı)

İyi niyetliler. Etik hacker olarak da bilinirler. Güvenlik sistemlerine zarar vermiyorlar. Bilgisayarları bozmuyor, kişisel verileri çalmıyor, banka hesaplarını boşaltmaya çalışmıyorlar. En temel tanımıyla sistemdeki zayıf noktalara odaklanıyor, bir tür hizmet sağlayıcı işlevi görüyorlar. Bir işletim sisteminde buldukları güvenlik açığını (ya da sorununu), ilgili firmaya ya da yetkiliye bildiriyor, uyarıda bulunuyorlar. Açığın kapatılmasını talep ediyorlar, eğer gerektiği şekilde zafiyet sonlandırılmazsa kamuoyunu bir şekilde bilgilendirme yolunu izliyorlar. Siber güvenlik dünyasının onlara her zaman ihtiyacı var.

2) Siyah Şapkalı Hacker (Siber Korsan)

Kötüdü niyetlidirler. Beyaz şapkalı hacker’lardan tamamen farklı bir kutupta yer alır, çeşitli şekillerde zarar vermeye çaba gösterirler. Veri çalar, dolandırıcılık yapar, gasp eder, fidye ister, donanım/yazılım/web sitelerine zarar verir, terörizm sınıfında yer alan yoğun etki potansiyeline sahip adımlar atabilirler. Siber güvenlik stratejilerinin tam olarak karşısında konumlanır, sürekli onunla mücadele ederler. Yıkıcıdırlar. Ayrıca büyük kısmı sadece kazanımlarına odaklı olduğu için örneğin bilgilerinizi çalmış, fidye istemektedir; ödendiğinde bile vadettiği verileri geri vermeyebilir. Tehlikelidirler.

3) Gri Şapkalı Hacker (Belirsiz)

Bir kuyumcu dükkanı düşünün. Camların içinde altınlar var. Dışarıda da sıradan görünümlü insan var ve bu insan kuyumcunun dükkanına nerelerden girebilirim diye açık pencere arıyor. Amacı belli değil. Zaafiyet arıyor. Eğer zaafiyet bulursa içeri girip altınları çalabilir yada dükkan sahibine bu zaafiyeti bildirebilir. İşte bu hacker türüde anlattığım hikayedeki gibi. Sistemde bulduğu açığı kullanıcıya bildirebilir yada sisteme sızıp içindeki verileri çalabilir. Bu yüzden belirsiz diyoruz. 

4 ay önce, Siber Güvenlik Serisi


Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol!
Yorum Yap